Szkolenia dla firm Szkolenia zawodowe Tue, 26 May 2020 10:31:22 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.2.2 Korzystanie z wózków widłowych, a przepisy BHP https://kielcekursy.pl/2020/05/26/korzystanie-z-wozkow-widlowych-a-przepisy-bhp/ https://kielcekursy.pl/2020/05/26/korzystanie-z-wozkow-widlowych-a-przepisy-bhp/#respond Tue, 26 May 2020 10:31:22 +0000 https://kielcekursy.pl/2020/05/26/korzystanie-z-wozkow-widlowych-a-przepisy-bhp/ Wózki widłowe używane są coraz częściej w zakładach pracy. Aby jednak pojazdy tego typu mogły być dopuszczone do użytkowania, muszą spełniać pewne standardy, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo i higienę pracy oraz ergonomię. Przepisy BHP jasno określają, kiedy wózek może być legalnie używany. Jakie wymagania musi spełniać wózek widłowy? Przede wszystkim

Artykuł Korzystanie z wózków widłowych, a przepisy BHP pochodzi z serwisu Szkolenia dla firm.

]]>
Wózki widłowe używane są coraz częściej w zakładach pracy. Aby jednak pojazdy tego typu mogły być dopuszczone do użytkowania, muszą spełniać pewne standardy, jeżeli chodzi o bezpieczeństwo i higienę pracy oraz ergonomię. Przepisy BHP jasno określają, kiedy wózek może być legalnie używany.

Jakie wymagania musi spełniać wózek widłowy?
Przede wszystkim pojazd powinien być sprawny. Dlatego tak istotne jest przeprowadzanie okresowej konserwacji oraz przeglądów technicznych. Tych kwestii musi przypilnować pracodawca, który zgodnie z przepisami ma zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy.

W zależności od rodzaju silnika wózki możemy podzielić na spalinowe i elektryczne. Przepisy nie dopuszczają do używania w zamkniętych pomieszczeniach wózków spalinowych. Są one, bowiem napędzane benzyną etylizowaną albo zawierającą inne środki toksyczne. Należy je zastąpić wózkami akumulatorowymi.

Wózki widłowe podnośnikowe, które wyposażone są w mechaniczny napęd podnoszenia obejmuje dozór techniczny. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku butli stosowanych w pojazdach zasilanych silnikiem spalinowym. Należy w związku z tym wykonywać konserwację i okresowe przeglądy, zgodnie z dokumentacją techniczno-ruchową. Również obsługa takiego wózka musi być zgodna z DTR.

Jakie wymagania powinien spełniać operator wózka widłowego?
Pierwszym z wymogów jest co najmniej podstawowe wykształcenie. Osoba, która takie posiada może ukończyć kurs operatorów wózków widłowych, zgodny z programem Ośrodka Doskonalenia Kadr Ministerstwa Gospodarki. Kurs taki obejmuje 48 godzin zajęć teoretycznych i 15 godzin praktyki. Po odbyciu kursu należy zdać egzamin przed Komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Jednak to nie wszystko.

Wskazane jest także posiadanie prawa jazdy kategorii B. Należy dostarczyć również zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do kierowania wózkiem. Oczywiście po przejściu odpowiednich badań psychotechnicznych. Pracownik, który posiada stosowne uprawnienia albo uzyskał imienne zezwolenie do obsługi wózka widłowego na terenie danego zakładu pracy może przystąpić do pracy dopiero po odbyciu instruktażu stanowiskowego. Jego obowiązkiem jest również zapoznanie się z Dokumentacją Techniczno-Ruchową pojazdu, który ma obsługiwać.

Artykuł Korzystanie z wózków widłowych, a przepisy BHP pochodzi z serwisu Szkolenia dla firm.

]]>
https://kielcekursy.pl/2020/05/26/korzystanie-z-wozkow-widlowych-a-przepisy-bhp/feed/ 0
Przebieg wstępnego szkolenia BHP https://kielcekursy.pl/2020/05/26/przebieg-wstepnego-szkolenia-bhp/ https://kielcekursy.pl/2020/05/26/przebieg-wstepnego-szkolenia-bhp/#respond Tue, 26 May 2020 10:31:16 +0000 https://kielcekursy.pl/2020/05/26/przebieg-wstepnego-szkolenia-bhp/ Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie firmy bez szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Polskie przepisy nakładają obowiązek dwóch rodzajów szkoleń: wstępnych oraz okresowych. Szkolenie wstępne jest niezwykle istotne. Pracodawca nie może, bowiem dopuścić pracownika do wykonywania obowiązków na danym stanowisku pracy bez wystarczającej znajomości zasad i przepisów BHP. Jaki jest

Artykuł Przebieg wstępnego szkolenia BHP pochodzi z serwisu Szkolenia dla firm.

]]>
Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie firmy bez szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Polskie przepisy nakładają obowiązek dwóch rodzajów szkoleń: wstępnych oraz okresowych. Szkolenie wstępne jest niezwykle istotne. Pracodawca nie może, bowiem dopuścić pracownika do wykonywania obowiązków na danym stanowisku pracy bez wystarczającej znajomości zasad i przepisów BHP.

Jaki jest cel szkolenia wstępnego?
Szkolenie wstępne organizuje pracodawca przed dopuszczeniem pracownika do pracy. Ma ono na celu dostarczenie pracownikowi zarówno wiedzy, jaki umiejętności, które są niezbędne do bezpiecznego wykonywania powierzonych mu obowiązków. Szkolenie musi uwzględniać aktualne przepisy i zasady BHP. Pracownik powinien w jego trakcie poznać wszelkie zagrożenia związane z pracą na konkretnym stanowisku. Wstępne szkolenie BHP składa się z dwóch części: ogólnego instruktażu oraz instruktażu stanowiskowego.

Instruktaż ogólny
Instruktarz ogólny polega na zapoznaniu pracownika zarówno z przepisami BHP zawartymi w Kodeksie Pracy, jak i obowiązującymi na terenie danego zakładu. Dodatkowe zasady wynikają np. z regulaminu zakładowego czy zasad udzielania pierwszej pomocy. Instruktaż taki muszą odbyć nie tylko nowo zatrudnieni pracownicy. Jest obowiązkowy również dla studentów odbywających praktyki oraz uczniów szkół zawodowych, których zatrudnia się w celu praktycznej nauki zawodu.

Instruktaż stanowiskowy
Instruktaż stanowiskowy ma miejsce już na konkretnym stanowisku pracy. W trakcie jego trwania pracownik zapoznany zostaje z zagrożeniami związanymi z wykonywaniem zadań służbowych oraz sposobami bezpiecznego wykonywania pracy.

Składa się z czterech podstawowych etapów. Pierwszym jest wstępna rozmowa z instruktorem. Tę rolę może pełnić przełożony, mistrz czy brygadzista. Drugi etap instruktarzu obejmuje pokaz i wyjaśnienie, jakie zadania będzie wykonywał pracownik z zachowaniem zasad BHP. Kolejnym etapem jest próbne wykonanie wszystkich pokazanych czynności pod okiem instruktora i z jego ewentualnymi korektami. Ostatnim etapem instruktażu stanowiskowego jest praca pracownika jeszcze pod nadzorem instruktora.

Artykuł Przebieg wstępnego szkolenia BHP pochodzi z serwisu Szkolenia dla firm.

]]>
https://kielcekursy.pl/2020/05/26/przebieg-wstepnego-szkolenia-bhp/feed/ 0
O roli BHP na budowach https://kielcekursy.pl/2020/05/26/o-roli-bhp-na-budowach/ https://kielcekursy.pl/2020/05/26/o-roli-bhp-na-budowach/#respond Tue, 26 May 2020 10:31:11 +0000 https://kielcekursy.pl/2020/05/26/o-roli-bhp-na-budowach/ Świadomość roli bezpieczeństwa i higieny pracy rośnie. Zdecydowana większość pracowników doskonale zdaje sobie sprawę z tego, po co są przeprowadzane szkolenia w zakresie BHP i jakie mają znaczenie dla właściwej organizacji pracy. Niestety wiedza ta nie przekłada się na stan bezpieczeństwa w budownictwie. Zatrważające dane Państwowej Inspekcji Pracy Do ogromnej

Artykuł O roli BHP na budowach pochodzi z serwisu Szkolenia dla firm.

]]>
Świadomość roli bezpieczeństwa i higieny pracy rośnie. Zdecydowana większość pracowników doskonale zdaje sobie sprawę z tego, po co są przeprowadzane szkolenia w zakresie BHP i jakie mają znaczenie dla właściwej organizacji pracy. Niestety wiedza ta nie przekłada się na stan bezpieczeństwa w budownictwie.

Zatrważające dane Państwowej Inspekcji Pracy
Do ogromnej ilości wypadków w budownictwie dochodzi podczas wykonywania tych obowiązków, które stanowią największe potencjalne zagrożenie i wymagają szczególnej ostrożności. Przykładem są prace na wysokości lub w wykopach. Nierzadko zdarzają się wypadki śmiertelne. Bardzo często dochodzi do poważnych obrażeń ciała. Tutaj naprawdę wystarczyłoby przestrzeganie podstawowych zasad BHP, aby uniknąć wielu ludzkich nieszczęść. Z pewnością z większą skutecznością powinien działać nadzór BHP. W tak trudnych warunkach pracy przymykanie oka na pewne niedociągnięcia czy świadome naruszanie zasad bezpieczeństwa nie ma racji bytu.

Tymczasem wiele wymogów i wskazań jest po prostu lekceważonych. Niezabezpieczone wykopy, niesprawdzone narzędzia, niestabilne rusztowania… to codzienność na wielu polskich budowach. Niewiele osób dba o wyrobienie dobrych nawyków, podczas gdy, od tego właśnie zależy bezpieczeństwo pracowników.

Bardziej skuteczne szkolenia BHP
Być może szkolenia BHP, które są przecież obowiązkowe powinny kłaść większy nacisk na zagrożenia i w bardziej obrazowy sposób je przedstawiać? Suche przepisy i statystyki do wielu osób mogą po prostu nie trafiać. Może bardziej wzięłyby sobie do serca relację pracownika, który spadł z niestabilnego rusztowania. Na pewno warto na takich szkoleniach dostarczać jak najwięcej praktycznej wiedzy dotyczącej prawidłowego użytkowania sprzętu i narzędzi oraz stosowania środków ochrony indywidualnej. Na pewno warto mówić o ryzyku dla zdrowia i życia wynikającym z nieodpowiedzialnego podejścia do swoich obowiązków. Wiele uchybień w zakresie BHP jest przemilczane przez pracowników, którzy nie chcą stracić pracy. Należy im uświadamiać, że ze złymi praktykami tym zakresie można i należy walczyć.

Artykuł O roli BHP na budowach pochodzi z serwisu Szkolenia dla firm.

]]>
https://kielcekursy.pl/2020/05/26/o-roli-bhp-na-budowach/feed/ 0
Uprawnienia energetyczne: weryfikacja uprawnień (E i D) – szkolenie w formie konsultacji https://kielcekursy.pl/2020/05/26/uprawnienia-energetyczne-weryfikacja-uprawnien-e-i-d-szkolenie-w-formie-konsultacji/ https://kielcekursy.pl/2020/05/26/uprawnienia-energetyczne-weryfikacja-uprawnien-e-i-d-szkolenie-w-formie-konsultacji/#respond Tue, 26 May 2020 10:31:06 +0000 https://kielcekursy.pl/2020/05/26/uprawnienia-energetyczne-weryfikacja-uprawnien-e-i-d-szkolenie-w-formie-konsultacji/ Uprawnienia energetyczne dzielą się na trzy grupy oraz dwie kategorie. Kategoria E dotyczy eksploatacji urządzeń, instalacji oraz sieci, natomiast kategoria D związana jest z dozorem nad nimi. Do stanowisk eksploatacji należą stanowiska osób, które wykonują prace, zaś stanowiska dozoru obejmują stanowiska osób nimi kierujących oraz stanowiska pracowników technicznych sprawujących nadzór

Artykuł Uprawnienia energetyczne: weryfikacja uprawnień (E i D) – szkolenie w formie konsultacji pochodzi z serwisu Szkolenia dla firm.

]]>
Uprawnienia energetyczne dzielą się na trzy grupy oraz dwie kategorie. Kategoria E dotyczy eksploatacji urządzeń, instalacji oraz sieci, natomiast kategoria D związana jest z dozorem nad nimi. Do stanowisk eksploatacji należą stanowiska osób, które wykonują prace, zaś stanowiska dozoru obejmują stanowiska osób nimi kierujących oraz stanowiska pracowników technicznych sprawujących nadzór nad eksploatacją.

Grupy uprawnień
W grupie I znajdują się uprawnienia elektryczne niezbędne osobom związanym z eksploatacją urządzeń, instalacji oraz sieci energetycznych, które wykonują obsługę, konserwację, remonty, dokonują montażu oraz prac kontrolno-pomiarowych. Grupa II obejmuje uprawnienia energetyczne, które muszą posiadać pracownicy zajmujący się eksploatacją urządzeń wytwarzających, przetwarzających, przesyłających oraz zużywających energię cieplną. Natomiast w grupie III znalazły się uprawnienia gazowe potrzebne osobom związanym z eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci gazowych.

Świadectwa kwalifikacyjne nie są bezterminowe. Wydaje się je na okres 5 lat. Dlatego konieczne jest odbywanie szkoleń, które weryfikują posiadane uprawnienia. Sprawdzenie kwalifikacji może zostać przeprowadzone się na wniosek osób zainteresowanych albo na wniosek pracodawcy, zatrudniającego daną osobę.

Cel szkolenia
Szkolenie przeprowadzane w formie konsultacji jest konieczne, aby przypomnieć uczestnikom posiadane wiadomości. Pozwala ono również zaktualizować wiedzę np. pod kątem nowych uregulowań prawnych. Wiedza teoretyczna jest podstawą do właściwej organizacji stanowiska pracy zgodnie z wszelkimi przepisami, normami i zasadami. Eksploatacja i obsługa urządzeń, instalacji i sieci energetycznych może generować wiele zagrożeń, a pracownicy muszą nie tylko mieć ich świadomość. Powinni dołożyć wszelkich starań, aby ich uniknąć.

Zakończenie konsultacji kończy się wydaniem stosownych świadectw kwalifikacyjnych. Oczywiście, należy wcześniej zdać pozytywnie egzamin przed Komisją Kwalifikacyjną. Warto dodać, że kursanci powinni posiadać dokumenty poświadczające dotychczasowe kwalifikacje. Muszą także wylegitymować się dokumentem potwierdzającym tożsamość.

Artykuł Uprawnienia energetyczne: weryfikacja uprawnień (E i D) – szkolenie w formie konsultacji pochodzi z serwisu Szkolenia dla firm.

]]>
https://kielcekursy.pl/2020/05/26/uprawnienia-energetyczne-weryfikacja-uprawnien-e-i-d-szkolenie-w-formie-konsultacji/feed/ 0
Kurs spawania blach spoinami czołowymi metodą TIG (141) – charakterystyka i cel szkolenia https://kielcekursy.pl/2020/05/26/kurs-spawania-blach-spoinami-czolowymi-metoda-tig-141-charakterystyka-i-cel-szkolenia/ https://kielcekursy.pl/2020/05/26/kurs-spawania-blach-spoinami-czolowymi-metoda-tig-141-charakterystyka-i-cel-szkolenia/#respond Tue, 26 May 2020 10:31:00 +0000 https://kielcekursy.pl/2020/05/26/kurs-spawania-blach-spoinami-czolowymi-metoda-tig-141-charakterystyka-i-cel-szkolenia/ Rynek pracy jest coraz bardziej zainteresowany fachowcami posiadającymi konkretne umiejętności. Stąd popularność rozmaitych kursów zawodowych czy szkoleń doskonalących. Zdobyte w ten sposób certyfikaty i zaświadczenia są realną szansą na dobrze płatną i pewną pracę. Kurs spawania blach spoinami czołowymi metodą TIG (141) należy do specjalistycznych kursów zawodowych. Przeznaczony jest dla

Artykuł Kurs spawania blach spoinami czołowymi metodą TIG (141) – charakterystyka i cel szkolenia pochodzi z serwisu Szkolenia dla firm.

]]>
Rynek pracy jest coraz bardziej zainteresowany fachowcami posiadającymi konkretne umiejętności. Stąd popularność rozmaitych kursów zawodowych czy szkoleń doskonalących. Zdobyte w ten sposób certyfikaty i zaświadczenia są realną szansą na dobrze płatną i pewną pracę. Kurs spawania blach spoinami czołowymi metodą TIG (141) należy do specjalistycznych kursów zawodowych. Przeznaczony jest dla pracowników, którzy wcześniej ukończyli już kurs spawania blach i rur spoinami pachwinowymi metodą TIG (141) albo ukończyli podstawowy kurs spawania metodą TIG, według systemu szkolenia spawaczy stosowanego w Polsce do roku 2007.

Cel kursu
Organizatorzy kursu stawiają sobie za cel odpowiednie przygotowanie kursantów do spawania blach i rur spoinami czołowymi metodą TIG. Zależy im w szczególności na świadomym stosowaniu przez spawacza wyżej wymienionej metody oraz nabyciu wiedzy na temat bezpiecznych warunków pracy. Celem kursu jest również przygotowanie uczestników pod kątem teoretycznym i praktycznym do odbycia egzaminu końcowego, który jest przeprowadzany zgodnie z wytycznymi Instytutu Spawalnictwa w Gliwicach tak, aby zakończył się on dla nich wynikiem pozytywnym.

Krótka charakterystyka kursu
Kurs obejmuje zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne. Szkolenie teoretyczne dotyczy między innymi wiadomości potrzebnych spawaczowi podczas spawania metodą TIG. Powinien on znać sposoby przygotowania materiału do procesu spawania, wiedzieć, jakie są parametry spawania, umieć wyróżnić techniki wykonywania złącz. Bardzo ważnym zagadnieniem poruszanym w trakcie kursu są zagrożenia związane z procesem spawania oraz możliwości ich wyeliminowana. Zdobyta wiedza teoretyczna jest bazą do części praktycznej szkolenia. Organizatorzy przygotowują zestaw ćwiczeń wykonywanych przez uczestników szkolenia. Ciekawym elementem szkolenia jest organizowany na samym początku pokaz spawania przeprowadzany przez instruktorów.

Kurs kończy się egzaminem końcowym. Po jego pozytywnym zdaniu kursanci mogą otrzymać uprawnienia do wykonywania spoin czołowych blach oraz rur metodą TIG (141). Oczywiście, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i aktualnymi normami.

Artykuł Kurs spawania blach spoinami czołowymi metodą TIG (141) – charakterystyka i cel szkolenia pochodzi z serwisu Szkolenia dla firm.

]]>
https://kielcekursy.pl/2020/05/26/kurs-spawania-blach-spoinami-czolowymi-metoda-tig-141-charakterystyka-i-cel-szkolenia/feed/ 0
Kurs podstawowy w zakresie przewozu drogowego towarów niebezpiecznych https://kielcekursy.pl/2020/05/26/kurs-podstawowy-w-zakresie-przewozu-drogowego-towarow-niebezpiecznych/ https://kielcekursy.pl/2020/05/26/kurs-podstawowy-w-zakresie-przewozu-drogowego-towarow-niebezpiecznych/#respond Tue, 26 May 2020 10:30:54 +0000 https://kielcekursy.pl/2020/05/26/kurs-podstawowy-w-zakresie-przewozu-drogowego-towarow-niebezpiecznych/ Do szczególnych rodzajów przewozu drogowego należy transport ładunków niebezpiecznych. Firmy, które zajmują się świadczeniem usług w zakresie transportu towarów niebezpiecznych powinny spełnia szereg wymagań oraz przestrzegać wielu zasad wynikających z regulacji prawnych. Od właściwego zorganizowania przewozu, zależy jego bezpieczeństwo. Tutaj liczy się nie tylko całościowe spojrzenie na pojazd, ale również

Artykuł Kurs podstawowy w zakresie przewozu drogowego towarów niebezpiecznych pochodzi z serwisu Szkolenia dla firm.

]]>
Do szczególnych rodzajów przewozu drogowego należy transport ładunków niebezpiecznych. Firmy, które zajmują się świadczeniem usług w zakresie transportu towarów niebezpiecznych powinny spełnia szereg wymagań oraz przestrzegać wielu zasad wynikających z regulacji prawnych. Od właściwego zorganizowania przewozu, zależy jego bezpieczeństwo. Tutaj liczy się nie tylko całościowe spojrzenie na pojazd, ale również szersze dotyczące samego ładunku oraz opakowania. Należy podkreślić, że zarówno środek transportu, jak i opakowania muszą być dostosowane do rodzaju przewożonych towarów.

Towary niebezpieczne, czyli jakie?
Jakie towary kwalifikowane są, jako niebezpieczne? Lista jest dosyć długa i zawiera towary podzielone na kilka grup. Należą do nich: materiały wybuchowe (np. fajerwerki), gazy palne, gazy niepalne, gazy toksyczne, ciecze palne, łatwopalne substancje stałe (np. zapałki), substancje podatne na samozapłon (np. fosfor), substancje niebezpieczne w wyniku kontaktu z wodą, substancje utleniające (np. nawozy), nadtlenek organiczny, substancje toksyczne (np. pestycydy), substancje zakaźne (np. próbki krwi), substancje radioaktywne, substancje żrące oraz substancje biologiczne. Co ciekawe, do towarów niebezpiecznych zaliczane są również magnesy, telefony czy poduszki powietrzne.

Należy mieć świadomość, że nieprawidłowe obchodzenie się z nimi w czasie transportu niesie za sobą bardzo poważne konsekwencje. Należy do nich ryzyko zachwiania równowagi funkcjonowania organizmów żywych oraz ogromne zagrożenia dla środowiska naturalnego.

Uprawnienia kierowcy przewożącego towary niebezpieczne
Właśnie, dlatego kierowca przewożący materiały niebezpieczne musi posiadać odpowiednie kwalifikacje takie, jak znajomość przepisów ruchu drogowego oraz innych przepisów dotyczących przewozu towarów niebezpiecznych, umiejętność udzielania pierwszej pomocy oraz postępowania w razie wypadków np. posługiwania się sprzętem przeciwpożarowym. Kurs podstawowy w zakresie przewozu drogowego towarów niebezpiecznych pozwala zdobyć wszelką potrzebną wiedzę i umiejętności. Wymaga jednak ukończenia 21 lat oraz posiadania prawa jazdy przez co najmniej 3 lata.

Artykuł Kurs podstawowy w zakresie przewozu drogowego towarów niebezpiecznych pochodzi z serwisu Szkolenia dla firm.

]]>
https://kielcekursy.pl/2020/05/26/kurs-podstawowy-w-zakresie-przewozu-drogowego-towarow-niebezpiecznych/feed/ 0
Kurs operatorów koparko-ładowarek charakterystyka i cel szkolenia https://kielcekursy.pl/2020/05/26/kurs-operatorow-koparko-ladowarek-charakterystyka-i-cel-szkolenia/ https://kielcekursy.pl/2020/05/26/kurs-operatorow-koparko-ladowarek-charakterystyka-i-cel-szkolenia/#respond Tue, 26 May 2020 10:30:50 +0000 https://kielcekursy.pl/2020/05/26/kurs-operatorow-koparko-ladowarek-charakterystyka-i-cel-szkolenia/ Koparko-ładowarka to pojazd wolnobieżny. Należy do grupy urządzeń technicznych przeznaczonych do robót ziemnych. Maszyna ta jest dosyć skomplikowana, a jej obsługa wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Dlatego każdy, kto chce zostać operatorem koparko-ładowarki musi odbyć odpowiednie szkolenie, które składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. Szkolenie kończy egzamin sprawdzający stan

Artykuł Kurs operatorów koparko-ładowarek charakterystyka i cel szkolenia pochodzi z serwisu Szkolenia dla firm.

]]>
Koparko-ładowarka to pojazd wolnobieżny. Należy do grupy urządzeń technicznych przeznaczonych do robót ziemnych. Maszyna ta jest dosyć skomplikowana, a jej obsługa wymaga odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Dlatego każdy, kto chce zostać operatorem koparko-ładowarki musi odbyć odpowiednie szkolenie, które składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. Szkolenie kończy egzamin sprawdzający stan wiedzy i umiejętności praktycznych.

Obowiązek posiadania uprawnień
Konieczność posiadania uprawnień jest wynikiem rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 11 stycznia 2017 roku zmieniające rozporządzenie Ministra Gospodarki z 20 września 2001 roku. Dotyczyło ono bezpieczeństwa i higieny pracy podczas eksploatacji maszyn oraz innych urządzeń technicznych przeznaczonych do robót ziemnych, budowlanych oraz drogowych. Dodatkowo Kodeks pracy reguluje zobowiązania w zakresie BHP zarówno pracodawców, jak i przedsiębiorstw, które pracodawcami nie są, a organizują pracę. Może być ona wykonywana na innej podstawie, niż zwykły stosunek pracy np. w ramach czynów społecznych czy wolontariatu. Co wynika z tego przepisu dla osób, które chcą obsługiwać koparko-ładowarkę? Bez względu na podstawę wykonywania danej pracy dotyczy ich obowiązek posiadania odpowiednich uprawnień.

Uprawnienia może zdobyć osoba pełnoletnia, posiadająca co najmniej podstawowe wykształcenie. Powinna ona również uzyskać stosowne zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu operatora koparko-ładowarki. Szukając kursu warto zwracać uwagę na to, czy jest on realizowany zgodnie z rozporządzeniem

Cel szkolenia
Szkolenia ma przygotować uczestników do uzyskania stosownych kwalifikacji. Należy pamiętać, że wszystkie osoby, które zajmują się obsługą maszyn budowlanych oraz urządzeń technicznych, muszą posiadać tytuł operatora. Aby go uzyskać należy z wynikiem pozytywnym zdać egzamin przed komisją powołaną przez Instytut Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie. Z kolei dopuszczenie do egzaminu następuje dopiero po odbyciu szkolenia.
Warto się postarać, bo osoby, które zaliczyły egzamin przed komisją IMBiGS dostają tzw. książeczkę operatora, ze stosownym wpisem o rodzaju zdobytych uprawnień. Takie uprawnienia widnieją potem w Centralnym Rejestrze Operatorów w Warszawie i są bezterminowe.

Artykuł Kurs operatorów koparko-ładowarek charakterystyka i cel szkolenia pochodzi z serwisu Szkolenia dla firm.

]]>
https://kielcekursy.pl/2020/05/26/kurs-operatorow-koparko-ladowarek-charakterystyka-i-cel-szkolenia/feed/ 0
Kurs obsługi wózków jezdniowych unoszących – charakterystyka i cel szkolenia https://kielcekursy.pl/2020/05/26/kurs-obslugi-wozkow-jezdniowych-unoszacych-charakterystyka-i-cel-szkolenia/ https://kielcekursy.pl/2020/05/26/kurs-obslugi-wozkow-jezdniowych-unoszacych-charakterystyka-i-cel-szkolenia/#respond Tue, 26 May 2020 10:30:45 +0000 https://kielcekursy.pl/2020/05/26/kurs-obslugi-wozkow-jezdniowych-unoszacych-charakterystyka-i-cel-szkolenia/ Wózki jezdniowe są bardzo popularne w rozmaitych zakładach pracy, szczególnie zaś firmach zajmujących się magazynowaniem oraz transportem. Umożliwiają, bowiem łatwe i szybkie przewożenie towarów o dużej masie, znacznie usprawniając pracę. W języku potocznym funkcjonują najczęściej, jako wózki widłowe lub widlaki. Spotykane są również nazwy sztaplarki oraz raki. Na operatorach wózków

Artykuł Kurs obsługi wózków jezdniowych unoszących – charakterystyka i cel szkolenia pochodzi z serwisu Szkolenia dla firm.

]]>
Wózki jezdniowe są bardzo popularne w rozmaitych zakładach pracy, szczególnie zaś firmach zajmujących się magazynowaniem oraz transportem. Umożliwiają, bowiem łatwe i szybkie przewożenie towarów o dużej masie, znacznie usprawniając pracę. W języku potocznym funkcjonują najczęściej, jako wózki widłowe lub widlaki. Spotykane są również nazwy sztaplarki oraz raki. Na operatorach wózków jezdniowych spoczywa spora odpowiedzialność. Korzystanie z tych pojazdów może, bowiem generować pewne niebezpieczeństwa. Dlatego tak ważne są szkolenia umożliwiające nie tylko zdobycie potrzebnych uprawnień, ale zapewniające sporą dawkę wiedzy i umiejętności.

Dlaczego warto skorzystać z kursu obsługi wózków jezdniowych unoszących?
Kurs obsługi przygotowuje uczestników do pełnienia zadań operatorów wózków widłowych. Chodzi zarówno o przygotowanie merytoryczne, jak i praktyczne. W trakcie kursu mogą oni zapoznać się z obowiązującymi przepisami prawnymi regulującymi obsługę wózków widłowych. Następnie poznają bardzo dokładnie budowę tych urządzeń, sposób ich działania oraz elementy zabezpieczające. Podczas kursu poruszane są również zagadnienia związane z techniką transportu ładunków. Kursanci uczą się efektywnego, a zarazem bezpiecznego wykonywania wszystkich operacji. Dowiadują się jak optymalnie wykorzystać wózek jezdniowy.

Kurs kończy się uzyskaniem odpowiedniego zaświadczenia, które potwierdza zdobycie kwalifikacji. Posiadając zaświadczenie możemy zdobyć wysoko cenione na rynku pracy kwalifikacje Urzędu Dozoru Technicznego, a to już tylko krok od znalezienia dobrej pracy w charakterze operatora wózka widłowego. W szkoleniach mogą wziąć udział nie tylko osoby delegowane do odbycia kursu przez swojego pracodawcę, ale również wszyscy, którym zależy na poszerzaniu kwalifikacji zawodowych. Warunkiem jest ukończenie osiemnastu lat oraz brak przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy operatora.

Szkolenie bardzo często staje się furtką do poniesienia kwalifikacji albo całkowitego przekwalifikowania zawodowego. Rynek pracy jest pełen ofert dla operatorów wózków widłowych. Dlatego warto wykorzystać możliwości, jakie daje kurs.

Artykuł Kurs obsługi wózków jezdniowych unoszących – charakterystyka i cel szkolenia pochodzi z serwisu Szkolenia dla firm.

]]>
https://kielcekursy.pl/2020/05/26/kurs-obslugi-wozkow-jezdniowych-unoszacych-charakterystyka-i-cel-szkolenia/feed/ 0
Zasady i metody udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach – opis i cel szkolenia https://kielcekursy.pl/2020/05/26/zasady-i-metody-udzielania-pierwszej-pomocy-w-naglych-wypadkach-opis-i-cel-szkolenia/ https://kielcekursy.pl/2020/05/26/zasady-i-metody-udzielania-pierwszej-pomocy-w-naglych-wypadkach-opis-i-cel-szkolenia/#respond Tue, 26 May 2020 10:30:40 +0000 https://kielcekursy.pl/2020/05/26/zasady-i-metody-udzielania-pierwszej-pomocy-w-naglych-wypadkach-opis-i-cel-szkolenia/ Pierwszą reakcją na wypadek na terenie zakładu pracy jest z reguły panika i strach. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy nikt nie zna podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy. Każdy boi się zareagować, aby nie zaszkodzić poszkodowanemu. Tymczasem to pierwsze chwile po wypadku mogą decydować o jego zdrowiu i życiu. Dlatego

Artykuł Zasady i metody udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach – opis i cel szkolenia pochodzi z serwisu Szkolenia dla firm.

]]>
Pierwszą reakcją na wypadek na terenie zakładu pracy jest z reguły panika i strach. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy nikt nie zna podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy. Każdy boi się zareagować, aby nie zaszkodzić poszkodowanemu. Tymczasem to pierwsze chwile po wypadku mogą decydować o jego zdrowiu i życiu. Dlatego świetną propozycją w ofercie szkoleniowej są wszelkie kursy dotyczące udzielania pierwszej pomocy.

Dla kogo szkolenie?
W każdym zakładzie powinny być wyznaczone osoby obsługujące apteczki udzielania pierwszej pomocy czy organizatorzy systemu jej udzielania. To głównie do nich skierowane jest szkolenie. Jednak na pewno znajdzie się więcej pracowników zainteresowanych poznaniem zasad pomocy przedlekarskiej w razie wypadku. One również mogą wziąć udział w szkoleniu.

Jak wygląda szkolenie?
W trakcie szkolenia jego uczestnicy mają okazję zapoznać się z prawnymi podstawami udzielania pierwszej pomocy. Dowiadują się, jak powinna wyglądać prawidłowa organizacja systemu udzielania pierwszej pomocy w każdym zakładzie pracy. Poznają także właściwe wyposażenie apteczek.
Mogą przeanalizować wspólnie instruktorem podstawowe zasady postępowania w razie wypadku oraz podstawowe zagrożenia związane z udzielaniem pierwszej pomocy. W sytuacji awaryjnej nie będą, zatem bali się zadziałać. Będą wiedzieli, w jaki sposób dokonać wstępnej segregacji poszkodowanych i jak postępować w przypadku zagrożenia życia.

Podczas wypadku może nastąpić cały szereg najróżniejszych scenariuszy i na każdy trzeba być przygotowanym. Szkolenie uczy postępowania w razie:
– zatrzymania akcji serca i oddechu,
– bezdechu,
– omdlenia,
– złamania kości,
– uszkodzenia stawów,
– krwotoku,
– oparzenia termicznego i chemicznego,
– skaleczenia i stłuczenia,
– porażenia prądem,
– utknięcia ciała obcego w oku, gardle czy nosie.

Program szkolenia opiera się przede wszystkim na zdobyciu podstawowej wiedzy i szeregu praktycznych umiejętności związanych z pierwszą pomocą przedlekarską. Wypadków na terenach zakładów pracy nie brakuje. Wzięcie udziału w takim szkoleniu daje poczucie bezpieczeństwa i pewności siebie.

Artykuł Zasady i metody udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach – opis i cel szkolenia pochodzi z serwisu Szkolenia dla firm.

]]>
https://kielcekursy.pl/2020/05/26/zasady-i-metody-udzielania-pierwszej-pomocy-w-naglych-wypadkach-opis-i-cel-szkolenia/feed/ 0
Wypadki przy pracy – warsztaty doskonalące dla służby BHP https://kielcekursy.pl/2020/05/26/wypadki-przy-pracy-warsztaty-doskonalace-dla-sluzby-bhp/ https://kielcekursy.pl/2020/05/26/wypadki-przy-pracy-warsztaty-doskonalace-dla-sluzby-bhp/#respond Tue, 26 May 2020 10:30:35 +0000 https://kielcekursy.pl/2020/05/26/wypadki-przy-pracy-warsztaty-doskonalace-dla-sluzby-bhp/ Pracownicy służby BHP, osoby wykonujące zadania tej służby, społeczni inspektorzy pracy oraz wszelkie inne osoby uczestniczące w postępowaniach powypadkowych prowadzonych w zakładach pracy powinny posiadać szeroką wiedzę na temat przyczyn występowania wypadków, zasad postępowania w razie ich wystąpienia oraz przepisów prawnych obowiązujących w tym zakresie. Stąd potrzeba nieustannego doszkalania i

Artykuł Wypadki przy pracy – warsztaty doskonalące dla służby BHP pochodzi z serwisu Szkolenia dla firm.

]]>
Pracownicy służby BHP, osoby wykonujące zadania tej służby, społeczni inspektorzy pracy oraz wszelkie inne osoby uczestniczące w postępowaniach powypadkowych prowadzonych w zakładach pracy powinny posiadać szeroką wiedzę na temat przyczyn występowania wypadków, zasad postępowania w razie ich wystąpienia oraz przepisów prawnych obowiązujących w tym zakresie. Stąd potrzeba nieustannego doszkalania i poszerzania swojej wiedzy. Warsztaty doskonalące na temat wypadków przy pracy dają szansę usystematyzowania i uzupełnienia posiadanych wiadomości i umiejętności.

Dlaczego warto wziąć udział w szkoleniu „Wypadki przy pracy”?
Wypadek może zdarzyć się w każdym zakładzie pracy. Czasami jest rezultatem zaniedbań i zawinionego działania. Innym razem wynikiem fatalnego zbiegu okoliczności. Bez względu na przyczynę z reguły powoduje panikę i skłania do chaotycznych działań. Osoby nieposiadające wiedzy na temat postępowania powypadkowego nie poradzą sobie dobrze w tej sytuacji.

Dlatego właśnie warto wziąć udział w warsztatach doskonalących, których głównym celem jest praktyczne podejście do działań powypadkowych. Niezbędnym elementem szkolenia jest przekazanie podstaw teoretycznych i uporządkowanie wiedzy w tym obszarze. Organizatorzy szkolenia główny nacisk kładą na stronę praktyczną zagadnienia. Stąd w trakcie warsztatów dokonywana jest gruntowna analiza specyficznych zdarzeń. Przykładem są prace na wysokości czy prace w wykorzystaniem maszyn. Tutaj do wypadków dochodzi częściej, niż np. biurze.
Uczestnicy szkolenia poznają podstawy prawne wypadków przy pracy, kategorie wypadków oraz ich charakterystyczne cechy. Dowiadują się, w jaki sposób należy dokumentować okoliczności wypadku przy pracy. Przede wszystkim zaś uczą się ustalania przyczyn wypadków i stopnia odpowiedzialności pracodawcy, któremu jako służba bhp podlegają. Nie mniej istotne jest ustalenie stopnia odpowiedzialności pracowników. Jednym ze szczegółowo omawianych zagadnień są dowody w postępowaniu wypadkowym.

Dzięki temu, że szkolenie prowadzone jest przez inspektora Państwowej Inspekcji Pracy, a zarazem doświadczonego specjalistę w zakresie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy, uczestnicy warsztatów mogą liczyć na sporą dawkę rzetelnej wiedzy podpartej konkretnymi przykładami.

Artykuł Wypadki przy pracy – warsztaty doskonalące dla służby BHP pochodzi z serwisu Szkolenia dla firm.

]]>
https://kielcekursy.pl/2020/05/26/wypadki-przy-pracy-warsztaty-doskonalace-dla-sluzby-bhp/feed/ 0