O roli BHP na budowach

O roli BHP na budowach

Świadomość roli bezpieczeństwa i higieny pracy rośnie. Zdecydowana większość pracowników doskonale zdaje sobie sprawę z tego, po co są przeprowadzane szkolenia w zakresie BHP i jakie mają znaczenie dla właściwej organizacji pracy. Niestety wiedza ta nie przekłada się na stan bezpieczeństwa w budownictwie.

Zatrważające dane Państwowej Inspekcji Pracy
Do ogromnej ilości wypadków w budownictwie dochodzi podczas wykonywania tych obowiązków, które stanowią największe potencjalne zagrożenie i wymagają szczególnej ostrożności. Przykładem są prace na wysokości lub w wykopach. Nierzadko zdarzają się wypadki śmiertelne. Bardzo często dochodzi do poważnych obrażeń ciała. Tutaj naprawdę wystarczyłoby przestrzeganie podstawowych zasad BHP, aby uniknąć wielu ludzkich nieszczęść. Z pewnością z większą skutecznością powinien działać nadzór BHP. W tak trudnych warunkach pracy przymykanie oka na pewne niedociągnięcia czy świadome naruszanie zasad bezpieczeństwa nie ma racji bytu.

Tymczasem wiele wymogów i wskazań jest po prostu lekceważonych. Niezabezpieczone wykopy, niesprawdzone narzędzia, niestabilne rusztowania… to codzienność na wielu polskich budowach. Niewiele osób dba o wyrobienie dobrych nawyków, podczas gdy, od tego właśnie zależy bezpieczeństwo pracowników.

Bardziej skuteczne szkolenia BHP
Być może szkolenia BHP, które są przecież obowiązkowe powinny kłaść większy nacisk na zagrożenia i w bardziej obrazowy sposób je przedstawiać? Suche przepisy i statystyki do wielu osób mogą po prostu nie trafiać. Może bardziej wzięłyby sobie do serca relację pracownika, który spadł z niestabilnego rusztowania. Na pewno warto na takich szkoleniach dostarczać jak najwięcej praktycznej wiedzy dotyczącej prawidłowego użytkowania sprzętu i narzędzi oraz stosowania środków ochrony indywidualnej. Na pewno warto mówić o ryzyku dla zdrowia i życia wynikającym z nieodpowiedzialnego podejścia do swoich obowiązków. Wiele uchybień w zakresie BHP jest przemilczane przez pracowników, którzy nie chcą stracić pracy. Należy im uświadamiać, że ze złymi praktykami tym zakresie można i należy walczyć.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *